1397/05/08

پرواز به مریخ مورد تهدید قرار گرفت

بیل نلسون (Bill Nelson)، فضانورد و سناتور ایالات متحده از ایالت فلوریدا، ابراز کرد که با توجه به بودجه فعلی ناسا و برنامه‌های رئیس جمهور، دونالد ترامپ، برای بازگشت به ماه، سفر انسان به مریخ تا سال ۲۰۵۰ به تاخیر می‌افتد. امریکا قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ فضانوردان خود را به مریخ اعزام کند، اما هنوز طرحی در...
پرواز به مریخ مورد تهدید قرار گرفت

بیل نلسون (Bill Nelson)، فضانورد و سناتور ایالات متحده فلوریدا، ابراز کرد که با توجه به بودجه فعلی ناسا و برنامه‌های رئیس جمهور، دونالد ترامپ، برای بازگشت به ماه، سفر انسان به مریخ تا سال ۲۰۵۰ به تاخیر می‌افتد.
امریکا قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ فضانوردان خود را به مریخ اعزام کند، اما هنوز طرحی در این مورد وجود ندارد، حتی شنیدن طرح آن تا ۷ ماه به تعویق افتاده است.

باراک اوباما، رئیس جمهور قبلی امریکا، برنامه سفر به ماه را معلق کرد و خواستار متمرکز شدن بر روی سفر به مریخ شد. اما ترامپ قصد دارد دوباره طرح سفر به ماه را راه‌اندازی کند.
مشکل دیگر این برنامه، کمبود بودجه این عرصه است. در سال ۲۰۰۹ کمسیون امور بررسی مشکلات پرواز، رفت وآمد انسان به ماه و مریخ اعلام نمود که با وصف طرح‌ریزی ارزان قیمت برنامه پرواز به مریخ و ماه، ناسا به افزایش بودجه تا ۳ ملیارد دلار برای اعزام انسان به ماه و مریخ نیاز دارد. اما آکادمی ملی امریکا اعلام کردکه در این صورت طرح مریخ تا سال ۲۰۵۰ معلق میگردد.
لازم به ذکر است که برای پرواز به مریخ در سال ۲۰۳۰ باید همزمان ده‌ها فناوری مختلف شامل دستگاه نشست آرام فضانوران به مریخ و برگشت آن‌ها به زمین آزمایشات خود را تکمیل نمایند. این اقدام به طرحی بلند مدت نیاز دارد.

منبع: اسپوتینک

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

چرا از آخرین سفر انسان به ماه بیش از 45 سال گذشته است؟

1397/05/08
پیاده کردن ۱۲ فضانورد در کره ماه اگر مهم‌ترین دستاورد ناسا نباشد، قطعا یکی از پراهمیت‌ترین‌ها است. اما به چه دلیل از آخرین سفر انسان به ماه چیزی نزدیک به نیم قرن می‌گذرد؟ فضانوردان پاسخ‌هایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

آیا آمریکا می تواند فضا را به صحنه جنگ تبدیل کند؟

چند روز پیش جیمز ماتیس (James Mattis)، وزیر دفاع آمریکا، از ایده تشکیل نیروی فضایی نظامی، با این استدلال که واشنگتن باید فضا به عنوان صحنه جدیدی جنگ در نظر بگیرد پشتیبانی کرد. رئیس پنتاگون ضمن مصاحبه با روزنامه‌نگاران گفت: «قطعا ما باید فضا را به عنوان میدان جدید عملیات نظامی در نظر بگیریم.» او اضافه کرد: «ما با توجه به ابراز نگرانی رئيس جمهور، از دارایی‌هایمان در فضا به طور کامل حفاظت می کنیم.» جالب آن که ماتیس و فرماندهی نیروی هوایی در ابتدا با این طرح مخالف بودند. در ماه ژوئن، ترامپ به پنتاگون دستور داد بخش جدیدی در ارتش این کشور تحت عنوان نیروهای فضایی با امکانات کامل و مستقل از دیگر زیرمجموعه‌های وزارت دفاع آمریکا ایجاد کند. رئيس جمهور آمريکا مکرر ايده شکل دادن اين نيروها را ابراز کرده است. وی در ماه مارس و ضمن بازدید از پایگاه هوایی میرامار کالیفرنیا (Miramar airbase)، در جمع تفنگداران دریایی نیز گفته بود: «استراتژی جدید ملی در آمریکا بالا بردن توان این کشور در عملیات نظامی در زمین، هوا و دریا است.»