1397/05/07

آزمایش عملکرد داوطلبان پرواز به ماه

متخصصان موسسه تحقیقات زیست شناسی- پزشکی روسیه طی یک برنامه آزمایشی، عملکرد داوطلبان برای شبیه‌سازی پرواز و اقامت در ماه را بررسی خواهند کرد. این شبیه‌سازی پرواز با خوابیدن فضانوردان با شیب در زاویه‌های مختلف نسبت به محور افقی انجام خواهد شد. پس آن، داوطلبان فعالیت بدنی و حرکت معمولی را آغاز و کارشناسان...
آزمایش عملکرد داوطلبان پرواز به ماه

سیروس برزو: متخصصان موسسه تحقیقات زیست شناسی- پزشکی روسیه طی یک برنامه آزمایشی، عملکرد داوطلبان برای شبیه‌سازی پرواز و اقامت در ماه را بررسی خواهند کرد. این شبیه‌سازی پرواز با خوابیدن فضانوردان با شیب در زاویه‌های مختلف نسبت به محور افقی انجام خواهد شد. پس آن، داوطلبان فعالیت بدنی و حرکت معمولی را آغاز و کارشناسان پاسخ دستگاه مختلف بدن آن‌ها را ارزیابی می‌کنند.
این آزمایش بر اساس تجهیزات جدیدی انجام می‌شود که خود آن‌ها طراحی کرده‌اند و اجازه می‌دهد تا کارشناسان به صورت پویا بر تغییرات بدن داوطلبان نظارت کنند. داوطلبان شرکت در این آزمایش از نظر عملکرد دستگاه‌های مختلف بدن مانند سیستم قلبی عروقی، تنفسی، گردش خون، دفع فضولات، و غیره قبل و پس از آزمایش شده و دقیق معاینه می‌شوند.
در حال حاضر داوطلبان در یک نمونه ناو کیهانی "فدراتسیا" که قرار است جای سایوز را بگیرد و غیر از پرواز در مدار زمین, در ماموریت‌های مربوط به کره ماه هم استفاده می‌شود, در حال "پرواز" به طرف ماه هستند. جالب‌ترین مرحله آزمایش زمانی خواهد بود که آن‌ها فعالیت‌های شبیه سازی کار فضانوردان در ماه را آغاز کنند.

آزمایش عملکرد داوطلبان پرواز به ماه
تجهیزات موسسه تحقیقات پزشکی فضایی برای شبیه‌سازی شرایط مختلف مانند رفتارها در طول پرواز بین زمین و ماه، و میدان‌های گرانشی بین زمین و ماه, ساخته شده و اطلاعات مربوط به عملکرد  ارگانیسم‌های بدن هم در جریان "پرواز" و هم پس از آن را ثبت و ضبط می‌کند, این اطلاعات به‌طور مرتب و همزمان برای کسانی که وضعیت بدنی فضانوردان را  تحت نظارت دارند می‌فرستد.
کارشناسان موسسه تحقیقات پزشکی فضایی معتقدند انجام چنین آزمایش‌هایی برای تدوین برنامه‌ریزی سفر به ماه و دیگر سیارات توسط انسان در آینده ضروری است تا نقاط قوت و ضعف اقامت در کره‌ای دیگر مشخص و برطرف گردد. اگر امروز فضانوردی در ایستگاه فضایی ‌لمللی (ISS) در مدار زمین دچار وضعیت بحرانی شود هر یک از فضانوردان می‌توانند طی مدت کوتاهی با سفینه خود به صورت اورژانس به زمین برگردند اما در صورت بروز حادثه مشابه در ماه یا سیارات دیگر, بازگشت به زمین به صورت اورژانسی و فوری غیرممکن خواهد بود. لذا قبل از آن که انسان تصمیم به اقامت در ماه بگیرد باید اطمینان حاصل کند که کاملا می‌داند در چنین پروازی چه رخ خواهد داد و چگونه باید با آثار منفی آن مقابله کند.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

چرا از آخرین سفر انسان به ماه بیش از 45 سال گذشته است؟

1397/05/08
پیاده کردن ۱۲ فضانورد در کره ماه اگر مهم‌ترین دستاورد ناسا نباشد، قطعا یکی از پراهمیت‌ترین‌ها است. اما به چه دلیل از آخرین سفر انسان به ماه چیزی نزدیک به نیم قرن می‌گذرد؟ فضانوردان پاسخ‌هایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.