1397/05/07

آزمایش عملکرد داوطلبان پرواز به ماه

متخصصان موسسه تحقیقات زیست شناسی- پزشکی روسیه طی یک برنامه آزمایشی، عملکرد داوطلبان برای شبیه‌سازی پرواز و اقامت در ماه را بررسی خواهند کرد. این شبیه‌سازی پرواز با خوابیدن فضانوردان با شیب در زاویه‌های مختلف نسبت به محور افقی انجام خواهد شد. پس آن، داوطلبان فعالیت بدنی و حرکت معمولی را آغاز و کارشناسان...
آزمایش عملکرد داوطلبان پرواز به ماه

سیروس برزو: متخصصان موسسه تحقیقات زیست شناسی- پزشکی روسیه طی یک برنامه آزمایشی، عملکرد داوطلبان برای شبیه‌سازی پرواز و اقامت در ماه را بررسی خواهند کرد. این شبیه‌سازی پرواز با خوابیدن فضانوردان با شیب در زاویه‌های مختلف نسبت به محور افقی انجام خواهد شد. پس آن، داوطلبان فعالیت بدنی و حرکت معمولی را آغاز و کارشناسان پاسخ دستگاه مختلف بدن آن‌ها را ارزیابی می‌کنند.
این آزمایش بر اساس تجهیزات جدیدی انجام می‌شود که خود آن‌ها طراحی کرده‌اند و اجازه می‌دهد تا کارشناسان به صورت پویا بر تغییرات بدن داوطلبان نظارت کنند. داوطلبان شرکت در این آزمایش از نظر عملکرد دستگاه‌های مختلف بدن مانند سیستم قلبی عروقی، تنفسی، گردش خون، دفع فضولات، و غیره قبل و پس از آزمایش شده و دقیق معاینه می‌شوند.
در حال حاضر داوطلبان در یک نمونه ناو کیهانی "فدراتسیا" که قرار است جای سایوز را بگیرد و غیر از پرواز در مدار زمین, در ماموریت‌های مربوط به کره ماه هم استفاده می‌شود, در حال "پرواز" به طرف ماه هستند. جالب‌ترین مرحله آزمایش زمانی خواهد بود که آن‌ها فعالیت‌های شبیه سازی کار فضانوردان در ماه را آغاز کنند.

آزمایش عملکرد داوطلبان پرواز به ماه
تجهیزات موسسه تحقیقات پزشکی فضایی برای شبیه‌سازی شرایط مختلف مانند رفتارها در طول پرواز بین زمین و ماه، و میدان‌های گرانشی بین زمین و ماه, ساخته شده و اطلاعات مربوط به عملکرد  ارگانیسم‌های بدن هم در جریان "پرواز" و هم پس از آن را ثبت و ضبط می‌کند, این اطلاعات به‌طور مرتب و همزمان برای کسانی که وضعیت بدنی فضانوردان را  تحت نظارت دارند می‌فرستد.
کارشناسان موسسه تحقیقات پزشکی فضایی معتقدند انجام چنین آزمایش‌هایی برای تدوین برنامه‌ریزی سفر به ماه و دیگر سیارات توسط انسان در آینده ضروری است تا نقاط قوت و ضعف اقامت در کره‌ای دیگر مشخص و برطرف گردد. اگر امروز فضانوردی در ایستگاه فضایی ‌لمللی (ISS) در مدار زمین دچار وضعیت بحرانی شود هر یک از فضانوردان می‌توانند طی مدت کوتاهی با سفینه خود به صورت اورژانس به زمین برگردند اما در صورت بروز حادثه مشابه در ماه یا سیارات دیگر, بازگشت به زمین به صورت اورژانسی و فوری غیرممکن خواهد بود. لذا قبل از آن که انسان تصمیم به اقامت در ماه بگیرد باید اطمینان حاصل کند که کاملا می‌داند در چنین پروازی چه رخ خواهد داد و چگونه باید با آثار منفی آن مقابله کند.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

چرا از آخرین سفر انسان به ماه بیش از 45 سال گذشته است؟

1397/05/08
پیاده کردن ۱۲ فضانورد در کره ماه اگر مهم‌ترین دستاورد ناسا نباشد، قطعا یکی از پراهمیت‌ترین‌ها است. اما به چه دلیل از آخرین سفر انسان به ماه چیزی نزدیک به نیم قرن می‌گذرد؟ فضانوردان پاسخ‌هایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

جوان‌ترین فضانورد جهان که بود؟

در حالی که دنیا هنوز از پرواز گاگارین (Yuri Gagarin) در شگفت بود رسانه‌های شوروی خبر پرتاب دومین فضانورد این کشور را اعلام کردند، اما تنها خبر این پرواز جهانیان را بهت زده نکرد بلکه سن فضانورد هم باعث تعجب شد. گرمان تیتف سرنشین سفینه وستک-۲ (Vostak-2) تنها ۲۵ سال سن داشت. سفینه وستک-۲ در ساعت ۰۶:۰۰ روز ۶ اوت ۱۹۶۱ از پایگاهی به فضا پرتاب شد که در آن زمان رسانه‌های گروهی شوروی اطلاع روشنی از آن را اعلام نکردند. گزارش خبرگزاری رسمی شوروی(تاس) درباره پرتاب در ساعت ۰۷:۴۰ و فقط در زمانی پخش شد که کاملاً مطمئن شدند که سفینه در مدار و فضانورد در حالت خوب است. در این اعلامیه هدف پرواز مطالعه اثرات بی وزنی در پروازهای طولانی بر روی بدن انسان و عکس العمل بدن در این پرواز بازگشت به زمین همچنین بررسی کار انسان در شرایط بی‌وزنی و بررسی سفینه فضایی توسط کیهان نورد ذکر شده بود.