1397/05/08

فناوری فضایی برگ برنده روسیه در نبرد سیاسی با آمریکا

در پی بروز مناقشات سیاسی بین آمریکا و روسیه که منجر به اعلام تحریم‌هایی جدید از سوی ترامپ علیه روسیه شد، به نظر می‌رسد این موضوع برای سازمان فضایی ناسا گران تمام‌شده و آمریکا برای پیشبرد مطالعات فضایی خود به کمک روسیه نیاز دارد. جیم برایدنستین (Jim Bridenstine)، مدیر ارشد ناسا، طی سخنانی در مرکز استراتژیک...
فناوری فضایی برگ برنده روسیه در نبرد سیاسی با آمریکا

در پی بروز مناقشات سیاسی بین آمریکا و روسیه که منجر به اعلام تحریم‌هایی جدید از سوی ترامپ علیه روسیه شد، به نظر می‌رسد این موضوع برای سازمان فضایی ناسا گران تمام‌شده و آمریکا برای پیشبرد مطالعات فضایی خود به کمک روسیه نیاز دارد.
جیم برایدنستین (Jim Bridenstine)، مدیر ارشد ناسا، طی سخنانی در مرکز استراتژیک و مطالعات بین‌المللی این سازمان اعلام کرد: «همکاری‌های مشترک فضایی می‌تواند روسیه و ایالات‌متحده آمریکا را پای میز مذاکرات مشترک نشانده و به‌این‌ترتیب امکان شکسته شدن تحریم‌های آمریکا علیه روسیه وجود دارد.» وی این سخنان را در مراسم شصتمین سالگرد تأسیس این سازمان بیان کرد.
وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به تحریم‌هایی که از سوی واشنگتن علیه روسیه اعمال‌شده است، تأکید کرد: «در این میان بخش مطالعات فضایی باید مجزا شده و آن را وارد این جریان نکرد. چرا؟ زیرا درزمانی که همه‌چیز بین دو کشور فروریخته است، این بهترین فرصت برای گفتگو محسوب می‌شود. فراموش نکنیم فضانوردان روسیه و ایالات‌متحده آمریکا در ایستگاه بین‌المللی فضایی با یکدیگر همکاری کرده و به حمایت یکدیگر نیاز دارند.» وی در ادامه تأکید کرد: «این نیاز متقابل، ما را وادار به گفت‌وگو می‌کند.»
لازم به توضیح است که پس از توقف برنامه‌های فضایی ناسا درزمینه اعزام فضانورد به مدار زمین، از سال ۲۰۱۱ تاکنون فضانوردان آمریکایی به کمک سازمان فضایی روسیه و توسط ماهواره‌برهای سایوز به مأموریت اعزام می‌شوند و به‌این‌ترتیب ایالات‌متحده آمریکا برای اعزام فضانورد به فضا و انجام مأموریت‌های خود به روسیه نیاز داشته و اعمال تحریم‌های آمریکا علیه روسیه می‌تواند به ضرر فعالیت‌های فضایی ایالات‌متحده باشد. در فوریه سال ۲۰۱۷، ناسا قراردادی را با بوئینگ (Boing) امضا کرد که فضانوردان را قادر به دریافت پنج صندلی اضافی در سفینه‌های سایوز در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ کرد. این قرارداد برای ناسا حدود سیصد و هفتاد و سه میلیون و پانصد هزار دلار هزینه داشته و شرکت بوئینگ به نمایندگی از ایالات‌متحده امریکا، ۵ صندلی در ناو کیهانی سایوز ساخته شرکت فضایی انرگیا (Energiya) را اجاره کرد که این قرارداد به‌عنوان راه‌حلی برای حل منازعات قانونی مربوط به پروژه‌های مشترک فضایی دو کشور محسوب می‌شد.
گفتنی است تأثیرات منازعات سیاسی دو کشور در مطالعات فضایی منحصر به این مسئله نبوده و چندی پیش مدیر موسسه نجوم آکادمی علوم روسیه اعلام کرد که وزارت امور خارجه ایالات‌متحده امریکا از اجرای پروژه بین‌المللی برای ساخت رصدخانه Spektr-UF جلوگیری به عمل‌آورده است. در پی تیرگی روابط آمریکا و روسیه در پی تحولات اوکراین، امریکا روسیه را برای دسترسی به برخی از اقلام مورد تحریم قرارداد که از آن جمله می‌توان به ترکیب‌های مقاوم در برابر تشعشعات نوری (radiation-resistant components) که درزمینه‌های مختلفی ازجمله ستاره‌شناسی و ابزار مربوط به ثبت امواج و اشعه (adiation recording instruments) کاربرد دارد اشاره کرد.
پیش از اجرای این تحریم‌ها روسیه برای راه‌اندازی یک مرکز ستاره‌شناسی بین‌المللی با شرکت انگلیسی E2V قراردادی برای تولید ردیاب‌های نوری منعقد کرده بود که این شرکت انگلیسی نیز به‌نوبه خود برای ساخت این دستگاه به فنّاوری سیم‌کشی مهار مقاومت در برابر امواج و اشعه نیاز داشت که این فنّاوری در انحصار آمریکا است و به دلیل تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه، بریتانیایی‌ها نتوانستند مجوز صادرات این قطعات را به روسیه دریافت کنند. در پی بروز این مشکل، شرکت بریتانیائی اعلام کرد که خود را مقید به اجرای تحریم‌های آمریکا ندانسته و قادر به تولید این قطعه است ولی برای ساخت آن نیاز به زمان بیشتری داشته و به همین دلیل طرفین مشارکت‌کننده، قرارداد مذکور را تا یک سال و نیم بیشتر تمدید کردند.
پروژه ساخت رصدخانه Spektr-UF با سرپرستی روسیه و همکاری کشورهایی همچون انگلستان، اسپانیا و آلمان در حال انجام است. پیش‌ازاین روسیه اعلام کرده بود که این پروژه در سال ۲۰۱۶ به پایان خواهد رسید اما به دلیل مشکلات سیاسی پیش‌آمده و موانع موجود درراه تأمین قطعات موردنیاز، راه‌اندازی این رصدخانه تا سال ۲۰۲۰ به تعویق خواهد افتاد.
به‌هرروی به نظر می‌رسد در بازی سیاسی بین دولت‌های مسکو و واشنگتن، حداقل در حوزه مطالعات فضایی، کفه سنگین‌تر به نفع روسیه بوده و ایالات‌متحده آمریکا برای پیشبرد فعالیت‌های فضایی خود به فناوری روسیه نیاز دارد. دستکم تا چند سال آینده آمریکا بدون کمک روسیه قادر به اعزام فضانورد به ایستگاه بین‌المللی فضایی نبوده و هر دو کشور برای انجام مأموریت‌های فضایی در این حوزه، به کمک یکدیگر نیاز دارند.

منبع: سینا پرس

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری فضایی روسیه و آمریکا علی رغم سردی روابط دوجانبه در زمین

1394/09/02
به گزارش اسپوتنیک مسکو و واشنگتن به رغم سردی روابط ، همچنان در حوزه فضا متحدان نزدیک هم هستند. واشنگتن اوایل امسال تحریم هایی علیه روسیه وضع کرد و کوشید مسکو را در عرصه بین المللی منزوی...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویری زیبا از سیاره مریخ حاصل دست‌رنج کاوشگر کنجکاوی و هم‌قطارانش

در اینجا تصاویری به‌غایت زیبا از سیاره مریخ را گردآوری کرده‌ایم که توسط کاوشگر کنجکاوی یا کیوریاسیتی (Curiosity) و سایر تجهیزات اکتشافی ناسا به زمین مخابره شده‌اند. از تاریخ ۵ اوت ۲۰۱۲، کاوشگر کنجکاوی بار سفر به سیاره همسایه را بست و ۶ سال اخیر را به انجام فعالیت‌های اکتشافی در گودال گیل (Gale Crater) مریخ گذراند. اما بااینکه شعاع پیمایش مریخ‌نورد کنجکاوی از ۲۰ کیلومتر تجاوز نکرده، این کاوشگر موفق به ثبت تعداد زیادی عکس شده است که ازلحاظ زیبایی، بسیار چشمگیر و از جنبه علمی، بسیار پراهمیت هستند. از تجمیع این عکس‌ها با تصاویر دیگری که توسط کاوشگر ۱۵ ساله‌ی فرصت یا آپورچونیتی (Opportunity) و همین‌طور مدارگرد اکتشافی مریخ به ثبت رسیده‌اند، آلبوم عکس بی‌نظیری پدیده آمده است که در ادامه تماشا خواهید کرد.