1397/05/05

روسکاسموس: هنوز زمان نخستین پرتاب موشک سایوز -5 آینده مشخص نشده است

ولادیمیر اوستیمنکو (Vladimir Ostimenko)، رئیس بخش مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه (Roscosmos)، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد هنوز تاریخ دقیقی برای نخستین پرتاب ماهواره‌بر سایوز -۵ (Soyuz-5) مشخص نشده است. وی همچنین اظهار داشت قطعا نخستین محموله این ماهواره‌بر در زمان پرتاب, ناو کیهانی فدراتسه () نخواهد بود. پیش...
روسکاسموس:  هنوز زمان نخستین پرتاب موشک سایوز -5 آینده مشخص نشده است

سیروس برزو: ولادیمیر اوستیمنکو (Vladimir Ostimenko)، رئیس بخش مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه (Roscosmos)، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد  هنوز تاریخ دقیقی برای نخستین پرتاب ماهواره‌بر سایوز -۵ (Soyuz-5) مشخص نشده است. وی همچنین اظهار داشت قطعا نخستین محموله این ماهواره‌بر در زمان پرتاب, ناو کیهانی فدراتسه () نخواهد بود. پیش از این، برخی از رسانه‌ها گزارش دادند که در اولین پرتاب، سایوز ۵، یک ماهواره تجاری را به مدار می‌رساند.
اوستیمنکو  افزود: «در حال حاضر غیرممکن است بگویم محموله اول موشک سایوز ۵ چه خواهد بود. هنوز در مورد این که محموله تنها یک مدل یا یک دستگاه تجاری است  تصمیمی گرفته نشده اما مسلما این محموله, ناو  فدراتسه نخواهد بود.»
به دلیل خطرات احتمالی از دست رفتن محموله در اولین پرتاب ماهواره‌برهای توسعه یافته، به‌طور معمول محموله‌ای بارگیری می‌شود که نابودی آن ضرر و زیان زیادی نداشته باشد.
ماهواره‌بر نیرومند متوسط سایوز۵ توسط شرکت تولیدات موشکی و فضایی در حال ساخت است. پیش از این گزارش شده بود که روسکاسموس اتمام طراحی اولیه تأیید شده ماهواره‌بر سایوز ۵ را در سال ۲۰۲۱ به اتمام خواهد رساند و آزمایش‌های پرواز ماهواره‌‌بر جدید برای سال ۲۰۲۲ پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور آغاز می شود.
هزینه مربوط به ماهواره‌بر حامل کلاس متوسط سایوز۵ ۶۱.۱۹۸ میلیارد روبل برآورد شده است. طبق برنامه در سال جاری، ۲.۱۹ میلیارد روبل ، ۴.۰۱ میلیارد روبل در سال ۲۰۱۹ ، ۷.۵۸ میلیارد روبل در سال ۲۰۲۰ و ۴۷.۴ میلیارد روبل در سال‌های بعد به این طرح اختصاص خواهد یافت.

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.