1397/05/05

روسکاسموس: هنوز زمان نخستین پرتاب موشک سایوز -5 آینده مشخص نشده است

ولادیمیر اوستیمنکو (Vladimir Ostimenko)، رئیس بخش مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه (Roscosmos)، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد هنوز تاریخ دقیقی برای نخستین پرتاب ماهواره‌بر سایوز -۵ (Soyuz-5) مشخص نشده است. وی همچنین اظهار داشت قطعا نخستین محموله این ماهواره‌بر در زمان پرتاب, ناو کیهانی فدراتسه () نخواهد بود. پیش...
روسکاسموس:  هنوز زمان نخستین پرتاب موشک سایوز -5 آینده مشخص نشده است

سیروس برزو: ولادیمیر اوستیمنکو (Vladimir Ostimenko)، رئیس بخش مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه (Roscosmos)، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد  هنوز تاریخ دقیقی برای نخستین پرتاب ماهواره‌بر سایوز -۵ (Soyuz-5) مشخص نشده است. وی همچنین اظهار داشت قطعا نخستین محموله این ماهواره‌بر در زمان پرتاب, ناو کیهانی فدراتسه () نخواهد بود. پیش از این، برخی از رسانه‌ها گزارش دادند که در اولین پرتاب، سایوز ۵، یک ماهواره تجاری را به مدار می‌رساند.
اوستیمنکو  افزود: «در حال حاضر غیرممکن است بگویم محموله اول موشک سایوز ۵ چه خواهد بود. هنوز در مورد این که محموله تنها یک مدل یا یک دستگاه تجاری است  تصمیمی گرفته نشده اما مسلما این محموله, ناو  فدراتسه نخواهد بود.»
به دلیل خطرات احتمالی از دست رفتن محموله در اولین پرتاب ماهواره‌برهای توسعه یافته، به‌طور معمول محموله‌ای بارگیری می‌شود که نابودی آن ضرر و زیان زیادی نداشته باشد.
ماهواره‌بر نیرومند متوسط سایوز۵ توسط شرکت تولیدات موشکی و فضایی در حال ساخت است. پیش از این گزارش شده بود که روسکاسموس اتمام طراحی اولیه تأیید شده ماهواره‌بر سایوز ۵ را در سال ۲۰۲۱ به اتمام خواهد رساند و آزمایش‌های پرواز ماهواره‌‌بر جدید برای سال ۲۰۲۲ پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور آغاز می شود.
هزینه مربوط به ماهواره‌بر حامل کلاس متوسط سایوز۵ ۶۱.۱۹۸ میلیارد روبل برآورد شده است. طبق برنامه در سال جاری، ۲.۱۹ میلیارد روبل ، ۴.۰۱ میلیارد روبل در سال ۲۰۱۹ ، ۷.۵۸ میلیارد روبل در سال ۲۰۲۰ و ۴۷.۴ میلیارد روبل در سال‌های بعد به این طرح اختصاص خواهد یافت.

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز

در دیدار رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز با نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز در استان بر لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز تاکید شد. نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این پژوهشکده گفت: «نه تنها مردم استان بلکه برخی از مسئولین و مدیران اجرایی نیز از این ظرفیت در استان بی اطلاع هستند.» حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم خاطرنشان کرد: «انتظار می‌رود مدیران این مجموعه با حضور در جلسات شورای اداری ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود را تبیین و نسبت به معرفی دقیق آن اقدام کنند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز نیز در این دیدار از این مجموعه به عنوان یکی از قطب‌های حوزه فضایی کشور نام برد و گفت: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی به‌عنوان قطب فناوری فضایی و فناوری‌های های تک در شمال غرب کشور است.» حسن رضائی حقیقت اظهار کرد: «در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های کلانی در حوزه فضا در کشور صورت گرفته است و بخشی از این سرمایه گذاری در استان آذربایجان شرقی بوده است.» وی ادامه داد: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز یکی از پنج پژوهشکده فضایی مهم پژوهشگاه فضایی ایران در کشور بوده و علاوه بر این پژوهشکده که در استان آذربایجان شرقی فعالیت دارد سه پژوهشکده استانی دیگر نیز در اصفهان، فارس و البرز فعال می‌باشند.» وی خاطرنشان کرد: «امروز در سطح جهانی حوزه فضا به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است و در آینده کشورهایی حرف برای گفتن خواهند داشت که بتوانند در حوزه فضا تاثیرگذار باشند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز ادامه داد: «در حوزه فضا گام‌های بسیار خوبی در این سال‌ها برداشته شده است فاصله‌ای که ما در طی چندسال طی کردیم بسیار مطلوب بوده است و حتی خبیث‌ترین دشمنان کشور ما به موفقیت‌های کسب شده در حوزه فضا اقرار می‌کنند.»