1397/05/05

روسکاسموس: هنوز زمان نخستین پرتاب موشک سایوز -5 آینده مشخص نشده است

ولادیمیر اوستیمنکو (Vladimir Ostimenko)، رئیس بخش مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه (Roscosmos)، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد هنوز تاریخ دقیقی برای نخستین پرتاب ماهواره‌بر سایوز -۵ (Soyuz-5) مشخص نشده است. وی همچنین اظهار داشت قطعا نخستین محموله این ماهواره‌بر در زمان پرتاب, ناو کیهانی فدراتسه () نخواهد بود. پیش...
روسکاسموس:  هنوز زمان نخستین پرتاب موشک سایوز -5 آینده مشخص نشده است

سیروس برزو: ولادیمیر اوستیمنکو (Vladimir Ostimenko)، رئیس بخش مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه (Roscosmos)، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد  هنوز تاریخ دقیقی برای نخستین پرتاب ماهواره‌بر سایوز -۵ (Soyuz-5) مشخص نشده است. وی همچنین اظهار داشت قطعا نخستین محموله این ماهواره‌بر در زمان پرتاب, ناو کیهانی فدراتسه () نخواهد بود. پیش از این، برخی از رسانه‌ها گزارش دادند که در اولین پرتاب، سایوز ۵، یک ماهواره تجاری را به مدار می‌رساند.
اوستیمنکو  افزود: «در حال حاضر غیرممکن است بگویم محموله اول موشک سایوز ۵ چه خواهد بود. هنوز در مورد این که محموله تنها یک مدل یا یک دستگاه تجاری است  تصمیمی گرفته نشده اما مسلما این محموله, ناو  فدراتسه نخواهد بود.»
به دلیل خطرات احتمالی از دست رفتن محموله در اولین پرتاب ماهواره‌برهای توسعه یافته، به‌طور معمول محموله‌ای بارگیری می‌شود که نابودی آن ضرر و زیان زیادی نداشته باشد.
ماهواره‌بر نیرومند متوسط سایوز۵ توسط شرکت تولیدات موشکی و فضایی در حال ساخت است. پیش از این گزارش شده بود که روسکاسموس اتمام طراحی اولیه تأیید شده ماهواره‌بر سایوز ۵ را در سال ۲۰۲۱ به اتمام خواهد رساند و آزمایش‌های پرواز ماهواره‌‌بر جدید برای سال ۲۰۲۲ پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور آغاز می شود.
هزینه مربوط به ماهواره‌بر حامل کلاس متوسط سایوز۵ ۶۱.۱۹۸ میلیارد روبل برآورد شده است. طبق برنامه در سال جاری، ۲.۱۹ میلیارد روبل ، ۴.۰۱ میلیارد روبل در سال ۲۰۱۹ ، ۷.۵۸ میلیارد روبل در سال ۲۰۲۰ و ۴۷.۴ میلیارد روبل در سال‌های بعد به این طرح اختصاص خواهد یافت.

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.