1397/05/06

یک دانشمند فضایی روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شد

بازرسان روسی، یک دانشمند فضایی ۷۴ ساله را به اتهام انتقال اطلاعات سری موشکی به یکی از کشورهای عضو ناتو بازداشت کرده اند. روسکاسموس (Roscosmos) ، سازمان فضایی روسیه، تایید کرده است که ویکتور کودریافتسف، در مسکو در بازداشت است. این ادعای جاسوسی مربوط به موشک‌های هایپرسونیک روسیه است که سرعت آن ها بیش...
یک دانشمند فضایی روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شد

بازرسان روسی، یک دانشمند فضایی ۷۴ ساله را به اتهام انتقال اطلاعات سری موشکی به یکی از کشورهای عضو ناتو بازداشت کرده اند.
روسکاسموس (Roscosmos) ، سازمان فضایی روسیه، تایید کرده است که ویکتور کودریافتسف، در مسکو در بازداشت است.
این ادعای جاسوسی مربوط به موشک‌های هایپرسونیک روسیه است که سرعت آن ها بیش از پنج برابر سرعت صوت است.
در روز جمعه روزنامه کومرسانت روسیه گزارش داد که حدود ده تن از کارمندان انستیتو مرکزی پژوهش‌های علمی ماشین‌سازی مورد اتهام قرار گرفته‌اند. دفتر رئیس این پژوهشگاه از جمله مکان‌هایی بوده که مورد جستجو قرار گرفته است.
مظنونین ممکن است به خیانت متهم شوند که در آن صورت باید حداکثر ۲۰ سال زندان را تحمل کنند.
سرویس امنیت فدرال روسیه همچنین دفاتر شرکت موشک‌سازی و صنایع فضایی (ORKK) را در مسکو بازرسی کرده است.
روز پنجشنبه گذشته وزارت دفاع روسیه ویدیوهایی از نسل جدید موشک‌های هایپرسونیک به نام های کینژال و آوانگارد را منتشر کرد که هر دو توانایی حمل کلاهک‌ هسته‌ای دارند.
آقای کودریافتسف از دولت روسیه به پاس تحقیقات و فعالیت‌هایش جایزه گرفته است.

منبع: بی بی سی

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.