1397/05/06

یک دانشمند فضایی روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شد

بازرسان روسی، یک دانشمند فضایی ۷۴ ساله را به اتهام انتقال اطلاعات سری موشکی به یکی از کشورهای عضو ناتو بازداشت کرده اند. روسکاسموس (Roscosmos) ، سازمان فضایی روسیه، تایید کرده است که ویکتور کودریافتسف، در مسکو در بازداشت است. این ادعای جاسوسی مربوط به موشک‌های هایپرسونیک روسیه است که سرعت آن ها بیش...
یک دانشمند فضایی روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شد

بازرسان روسی، یک دانشمند فضایی ۷۴ ساله را به اتهام انتقال اطلاعات سری موشکی به یکی از کشورهای عضو ناتو بازداشت کرده اند.
روسکاسموس (Roscosmos) ، سازمان فضایی روسیه، تایید کرده است که ویکتور کودریافتسف، در مسکو در بازداشت است.
این ادعای جاسوسی مربوط به موشک‌های هایپرسونیک روسیه است که سرعت آن ها بیش از پنج برابر سرعت صوت است.
در روز جمعه روزنامه کومرسانت روسیه گزارش داد که حدود ده تن از کارمندان انستیتو مرکزی پژوهش‌های علمی ماشین‌سازی مورد اتهام قرار گرفته‌اند. دفتر رئیس این پژوهشگاه از جمله مکان‌هایی بوده که مورد جستجو قرار گرفته است.
مظنونین ممکن است به خیانت متهم شوند که در آن صورت باید حداکثر ۲۰ سال زندان را تحمل کنند.
سرویس امنیت فدرال روسیه همچنین دفاتر شرکت موشک‌سازی و صنایع فضایی (ORKK) را در مسکو بازرسی کرده است.
روز پنجشنبه گذشته وزارت دفاع روسیه ویدیوهایی از نسل جدید موشک‌های هایپرسونیک به نام های کینژال و آوانگارد را منتشر کرد که هر دو توانایی حمل کلاهک‌ هسته‌ای دارند.
آقای کودریافتسف از دولت روسیه به پاس تحقیقات و فعالیت‌هایش جایزه گرفته است.

منبع: بی بی سی

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویری زیبا از سیاره مریخ حاصل دست‌رنج کاوشگر کنجکاوی و هم‌قطارانش

در اینجا تصاویری به‌غایت زیبا از سیاره مریخ را گردآوری کرده‌ایم که توسط کاوشگر کنجکاوی یا کیوریاسیتی (Curiosity) و سایر تجهیزات اکتشافی ناسا به زمین مخابره شده‌اند. از تاریخ ۵ اوت ۲۰۱۲، کاوشگر کنجکاوی بار سفر به سیاره همسایه را بست و ۶ سال اخیر را به انجام فعالیت‌های اکتشافی در گودال گیل (Gale Crater) مریخ گذراند. اما بااینکه شعاع پیمایش مریخ‌نورد کنجکاوی از ۲۰ کیلومتر تجاوز نکرده، این کاوشگر موفق به ثبت تعداد زیادی عکس شده است که ازلحاظ زیبایی، بسیار چشمگیر و از جنبه علمی، بسیار پراهمیت هستند. از تجمیع این عکس‌ها با تصاویر دیگری که توسط کاوشگر ۱۵ ساله‌ی فرصت یا آپورچونیتی (Opportunity) و همین‌طور مدارگرد اکتشافی مریخ به ثبت رسیده‌اند، آلبوم عکس بی‌نظیری پدیده آمده است که در ادامه تماشا خواهید کرد.