1397/05/06

یک دانشمند فضایی روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شد

بازرسان روسی، یک دانشمند فضایی ۷۴ ساله را به اتهام انتقال اطلاعات سری موشکی به یکی از کشورهای عضو ناتو بازداشت کرده اند. روسکاسموس (Roscosmos) ، سازمان فضایی روسیه، تایید کرده است که ویکتور کودریافتسف، در مسکو در بازداشت است. این ادعای جاسوسی مربوط به موشک‌های هایپرسونیک روسیه است که سرعت آن ها بیش...
یک دانشمند فضایی روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شد

بازرسان روسی، یک دانشمند فضایی ۷۴ ساله را به اتهام انتقال اطلاعات سری موشکی به یکی از کشورهای عضو ناتو بازداشت کرده اند.
روسکاسموس (Roscosmos) ، سازمان فضایی روسیه، تایید کرده است که ویکتور کودریافتسف، در مسکو در بازداشت است.
این ادعای جاسوسی مربوط به موشک‌های هایپرسونیک روسیه است که سرعت آن ها بیش از پنج برابر سرعت صوت است.
در روز جمعه روزنامه کومرسانت روسیه گزارش داد که حدود ده تن از کارمندان انستیتو مرکزی پژوهش‌های علمی ماشین‌سازی مورد اتهام قرار گرفته‌اند. دفتر رئیس این پژوهشگاه از جمله مکان‌هایی بوده که مورد جستجو قرار گرفته است.
مظنونین ممکن است به خیانت متهم شوند که در آن صورت باید حداکثر ۲۰ سال زندان را تحمل کنند.
سرویس امنیت فدرال روسیه همچنین دفاتر شرکت موشک‌سازی و صنایع فضایی (ORKK) را در مسکو بازرسی کرده است.
روز پنجشنبه گذشته وزارت دفاع روسیه ویدیوهایی از نسل جدید موشک‌های هایپرسونیک به نام های کینژال و آوانگارد را منتشر کرد که هر دو توانایی حمل کلاهک‌ هسته‌ای دارند.
آقای کودریافتسف از دولت روسیه به پاس تحقیقات و فعالیت‌هایش جایزه گرفته است.

منبع: بی بی سی

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره‌ها در جستجوی زمین‌های مناسب برای کاشت برنج

مرکز کاربردهای فضایی شمال شرق (North Eastern Space Applications Centre به‌اختصار NESAC) در هند به درخواست اداره کشاورزی دولت ایالت مگالایا (Meghalaya) به یاری تعیین زمین‌های مناسب برای کاشت برنج با استفاده از فناوری فضایی آمده است. در این طرح فناوری‌های ماهواره‌ای از سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس (GIS) به کار گرفته می‌شوند. به گفته مسئولان این طرح، استفاده از فناوری فضایی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از سعی و خطا برای تعیین زمین‌های مناسب می‌شود. همچنین با داده‌های ماهواره‌ای می‌توان مناطق بسیار بزرگی را بررسی کرد که انجام زمینی چنین کاری بسیار دشوار است. البته ماهواره‌ها نمی‌توانند تحولات اجتماعی و جمعیتی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید منابع اطلاعات مختلفی برای به دست آوردن چشم‌اندازی جامع از مناطقی که هم از نظر اجتماعی و هم بوم‌شناسی برای پرورش برنج بورو مناسب باشند ترکیب شوند.