1397/05/06

پیش بینی حداقل ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای بازار فناوری فضایی در حوزه کشاورزی

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران مهندس صادقی نایینی، سرپرست معاونت توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران، در خصوص تفاهم‌نامه منعقد شده بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهاد کشاورزی گفت: «در کشور ما ظرف سال‌های اخیر در بخش‌های مختلف از جمله سازمان فضایی ایران، وزارت جهاد کشاورزی...
پیش بینی حداقل ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای بازار فناوری فضایی در حوزه کشاورزی

 به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران مهندس صادقی نایینی، سرپرست معاونت توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران، در خصوص تفاهم‌نامه منعقد شده بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهاد کشاورزی گفت: «در کشور ما ظرف سال‌های اخیر در بخش‌های مختلف از جمله سازمان فضایی ایران، وزارت جهاد کشاورزی و شرکت‌های خصوصی فعال در بخش سنجش از دور اقدامات موثر و مفیدی انجام شده است از جمله این اقدامات می‌توان به همکاری بین سازمان فضایی و وزارت جهاد کشاورزی در تدوین سند ملی آب که از ۶۰۹ دشت کشور ۱۳۰ دشت مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفت یا مطالعات و پروژه‌های پژوهشگاه فضایی ایران در دشت مغان به منظور محاسبه سطح و تنوع کشت، پیش بینی تولید، پایش آفات و برآورد نیاز آبی در اراضی کشاورزی اشاره کرد.»
وی خاطر نشان کرد: «تهیه نقشه‌های کاربری و پوشش اراضی کشاورزی از جمله کارهای بخش خصوصی است که در انجام آن توانایی و تبحر لازم را به‌دست آورده و باتوجه به نیازهای کاربران خدمات ارائه می‌دهند.»
مهندس صادقی ضمن اشاره به درآمدهای بالای شرکت‌های خصوصی در کشورهای توسعه یافته در حوزه کشاورزی دقیق گفت: «این امر نشان می‌دهد ورود به این حوزه یعنی استفاده از فناوری فضایی و سنجش از دور در بخش کشاورزی هم به مدیریت کلان کشور کمک می‌کند و هم به اقتصاد حوزه کشاورزی و هم به شرکت‌های خصوصی فعال در این حوزه و لذا این موضوع می‌تواند موتور محرکی باشد برای توسعه فناوری در بخش فضایی کشور چراکه یکی از کاربران عمده استفاده از داده‌های ماهواره‌ای، حوزه کشاورزی است. نظر به کاربردهای روزافزون فناوری فضایی و فناوری اطلاعات در حوزه کشاورزی ظرف حدود ۴ ماه کار فشرده و مشترک بین مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهادکشاورزی تفاهم‌نامه فوق تهیه شد. یکی از نکات مثبت این تفاهم‌نامه وجود یک پیوست فنی شامل پروژه‌ها و اقدامات مشترک طرفین تفاهم نامه به عنوان یک برنامه اجرائی است.»
صادقی افزود: «آنچه سازمان فضایی ایران به عنوان یک نهاد حاکمیتی می‌بایست برای بخش کشاورزی کشور انجام دهد بخش عمده آن در تفاهم‌نامه فوق آمده است که از آن جمله می‌توان به تامین انواع داده‌های ماهواره‌ای مورد نیاز بخش کشاورزی و منابع طبیعی از روش‌های مختلف از جمله برنامه ساخت سنجنده‌ها و ماهواره‌ها، ارائه خدمات کاربردی در حوزه مدیریت انواع بلایا از جمله پایش حریق در عرصه‌های جنگلی کشور، پایش گرد و غبار و تعیین کانون‌های برداشت اشاره نمود. به طور قطع در تمام موارد فوق از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش خصوصی و مراکز صنعتی و تحقیقاتی کشور استفاده خواهد شد.»
مهندس صادقی گفت: «موضوع دیگری که سازمان فضایی به صورت جدی در حال پیگیری آن است موضوع توسعه کسب و کارها در بخش سنجش ازدور به ویژه در حوزه کشاورزی است. امروزه استفاده از فناوری فضایی و اینترنت اشیاء به عنوان ابزاری کارآمد می‌تواند منجر به ارائه خدمات کشاورزی دقیق به کشاورزان گردد. لذا تسهیل در ورود بخش خصوصی فناور به این حوزه از برنامه‌های مهم سازمان فضایی ایران است.»
معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران با اشاره به روند رو به رشد این فناوری در کشور گفت: «در ایران در این حوزه علی‌رغم اینکه از لحاظ فنی شرکت‌های سنجش از دور و مراکز تحقیقاتی صاحب توانمندی بالایی شده‌اند، نیاز از طرف کاربر که همان کشاورزان باشند، ایجاد نشده است ، از اهداف تفاهم نامه‌ای که امروز منعقد شد از یک سو تسهیل‌گری و تشویق بخش خصوصی و کسب و کارهای نوپا برای ورود و سرمایه‌گذاری دراین حوزه و از سوی دیگر آموزش بهره‌برداران و کشاورزان با مزایای استفاده از فناوری‌های نوین از جمله فناوری فضایی است. این موضوع کمک خواهد نمود تا بازار خدمات فناوری فضایی و اینترنت اشیا در بخش کشاورزی کشور که حداقل ۲۰۰۰ میلیارد تومان در سال است، بالفعل گردد.»
صادقی نایینی افزود: «با توجه به تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با همکاری وزارت جهاد کشاورزی تلاش خواهیم کرد یک پروژه آزمایشی را در استان فارس با توجه به وجود زیر ساخت‌های لازم در این استان و اینکه این استان قطب کشاورزی کشور است و در سال‌های اخیر دچار کم آبی شده است را اجرا کنیم. در اجرای این پروژه از فناوری‌های سنجش ازدور، ناوبری، مخابرات ماهواره‌ای و اینترنت اشیاء بهره خواهیم برد. امیدواریم انجام این پروژه باعث کاهش هزینه‌های تولید محصول، افزایش میزان تولید و افزایش بهره وری و سطح رفاه کشاورزان و نیز توسعه کسب و کارهای فناور در این منطقه شود.»

داخلی | اقتصاد فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.