1397/05/02

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد

آسمان شب‌های مرداد 97 پراز رویدادهای رصدی است. طولانی‌ترین خسوف قرن، بارش شهابی برساوشی و رسیدن مریخ به مقابله از جمله این رخدادها است.
سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد

مریم فخیمی: آسمان شب‌های مرداد 97 پر از رویدادهای رصدی است. طولانی‌ترین خسوف قرن، بارش شهابی برساوشی و رسیدن مریخ به مقابله از جمله این رخدادها است.

حکایت صورت فلکی قوس
در نخستین شب‌های مرداد درارتفاع کمی از نیمه جنوبی آسمان، می‌توانید صورت فلکی قوس را مشاهده کنید. قوس در نزدیکی صورت فلکی عقرب واقع است. 
یونانی‌ها به آن عنوان کماندار داده بودند، موجودی نیمی انسان، نیمی بز که بالاتنه انسان و پایین تنه اسب معرفی شده است.صورت فلکی کماندار یا قوس در یکی از مکان‌های جالب آسمان جای گرفته: مرکز کهکشان راه شیری. این صورت فلکی به راحتی قابل مشاهده است، چرا که درخشان‌ترین ستارگان تصویری شبیه قوری بر پهنه آسمان ایجاد کرده‌اند. 

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد
اگر می‌خواهید این قهرمان آسمانی را ببینید، ابتدا باید یک مکان تاریک پیدا کنید. این شبها اگر به جایی واقعا تاریک بروید، بخشی پرنور از کهکشان راه‌شیری را خواهید دید که در سراسر آسمان کشیده شده است. این نوار پرنور درحقیقت از ستارگان بسیاری تشکیل شده و محل تقریبی مرکز راه‌شیری درون مرزهای صورت فلکی قوس قراردارد.
مثلث تابستانی راهنمای دیگری برای یافتن قوس است. اگر با ستارگان مثلثی تابستانی آشنا هستید، یک خط فرضی از ستاره دنب و ستاره نسر الطائر شما را به صورت فلکی قوس می‌رساند.

پدیده‌های رصدی مرداد
این رویدادها با چشم غیرمسلح قابل رویت است.
۳ مرداد: با تاریک شدن آسمان مقارنه ماه و سیاره زحل را ببینید.
۵ مرداد: ساعت ۹:۴۵- مریخ در مقابله، در این شب مریخ بیشترین درخشندگی خواهد داشت.
۶ مرداد: ساعت ۰۰:۵۰ – ماه بدر
۵ و ۶ مرداد: ماه گرفتگی کلی به مدت ۱۰۳ دقیقه رخ خواهد داد. آغاز گرفت: ساعت ۲۱:۴۵ جمعه ۵ مرداد، گرفت کامل: ساعت ۰۰:۵۲ بامداد شنبه ۶ مرداد، پایان گرفت: ساعت ۳:۵۸ بامداد شنبه ۶ مرداد. تمام مراحل گرفت در ایران قابل مشاهده است.

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد

۶ مرداد: اوج بارش شهابی دلتا دلوی
۱۳ مرداد: ساعت ۲۱:۴۸ ماه در تربیع دوم
۱۵ مرداد: مقارنه ماه و ستاره سرخ الدبران یا چشم گاو که بعد از نیمه شب بهترین شرایط رصدی را دارد.
۲۲ مرداد: بارش شهابی برساووشی از ساعت ۰۰:۳۰بامداد تا ۱۲:۳۰
۲۶ مرداد: ساعت ۲۰:۰۷ مقارنه ماه و سیاره مشتری (جدایی زاویه‌ای 3.7 درجه)
۲۷ مرداد: ساعت ۱۱:۱۹، ماه در تربیع اول
۳۰ مرداد: مقارنه ماه و سیاره زحل که با تاریک شدن آسمان قابل رویت خواهد بود.

وضعیت سیارات
سیاره درخشان زهره با غروب آفتاب درغرب آسمان رویت می‌‌شود، درخشندگی زهره ۴- است. سیاره مشتری از غروب تا نیمه شب در جنوب آسمان می‌درخشد، درخشندگی آن ۲- است. سیاره زحل نیز ساعتی بعد از مشتری در نیمه حنوبی آسمان ظاهر می‌شود، درخشش زحل ۰.۳ است. مریخ از اوایل شب تا ساعتی پیش از طلوع آفتاب در جنوب آسمان دیده می‌شود. درخشندگی مریخ ۲.۸- است.

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظرات بینندگان
سارا
1397/5/3 10:28:13
ممنون از اطلاعات و مطالبی که میذارید. یک سوال داشتم اینکه آیا امکانش هست که بتونیم تصویر آسمان رو در شب تولدمون در سالهای قبل مشاهده کنیم؟ .همچین چیزی امکانش هست؟
نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»