1397/05/02

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد

آسمان شب‌های مرداد 97 پراز رویدادهای رصدی است. طولانی‌ترین خسوف قرن، بارش شهابی برساوشی و رسیدن مریخ به مقابله از جمله این رخدادها است.
سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد

مریم فخیمی: آسمان شب‌های مرداد 97 پر از رویدادهای رصدی است. طولانی‌ترین خسوف قرن، بارش شهابی برساوشی و رسیدن مریخ به مقابله از جمله این رخدادها است.

حکایت صورت فلکی قوس
در نخستین شب‌های مرداد درارتفاع کمی از نیمه جنوبی آسمان، می‌توانید صورت فلکی قوس را مشاهده کنید. قوس در نزدیکی صورت فلکی عقرب واقع است. 
یونانی‌ها به آن عنوان کماندار داده بودند، موجودی نیمی انسان، نیمی بز که بالاتنه انسان و پایین تنه اسب معرفی شده است.صورت فلکی کماندار یا قوس در یکی از مکان‌های جالب آسمان جای گرفته: مرکز کهکشان راه شیری. این صورت فلکی به راحتی قابل مشاهده است، چرا که درخشان‌ترین ستارگان تصویری شبیه قوری بر پهنه آسمان ایجاد کرده‌اند. 

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد
اگر می‌خواهید این قهرمان آسمانی را ببینید، ابتدا باید یک مکان تاریک پیدا کنید. این شبها اگر به جایی واقعا تاریک بروید، بخشی پرنور از کهکشان راه‌شیری را خواهید دید که در سراسر آسمان کشیده شده است. این نوار پرنور درحقیقت از ستارگان بسیاری تشکیل شده و محل تقریبی مرکز راه‌شیری درون مرزهای صورت فلکی قوس قراردارد.
مثلث تابستانی راهنمای دیگری برای یافتن قوس است. اگر با ستارگان مثلثی تابستانی آشنا هستید، یک خط فرضی از ستاره دنب و ستاره نسر الطائر شما را به صورت فلکی قوس می‌رساند.

پدیده‌های رصدی مرداد
این رویدادها با چشم غیرمسلح قابل رویت است.
۳ مرداد: با تاریک شدن آسمان مقارنه ماه و سیاره زحل را ببینید.
۵ مرداد: ساعت ۹:۴۵- مریخ در مقابله، در این شب مریخ بیشترین درخشندگی خواهد داشت.
۶ مرداد: ساعت ۰۰:۵۰ – ماه بدر
۵ و ۶ مرداد: ماه گرفتگی کلی به مدت ۱۰۳ دقیقه رخ خواهد داد. آغاز گرفت: ساعت ۲۱:۴۵ جمعه ۵ مرداد، گرفت کامل: ساعت ۰۰:۵۲ بامداد شنبه ۶ مرداد، پایان گرفت: ساعت ۳:۵۸ بامداد شنبه ۶ مرداد. تمام مراحل گرفت در ایران قابل مشاهده است.

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد

۶ مرداد: اوج بارش شهابی دلتا دلوی
۱۳ مرداد: ساعت ۲۱:۴۸ ماه در تربیع دوم
۱۵ مرداد: مقارنه ماه و ستاره سرخ الدبران یا چشم گاو که بعد از نیمه شب بهترین شرایط رصدی را دارد.
۲۲ مرداد: بارش شهابی برساووشی از ساعت ۰۰:۳۰بامداد تا ۱۲:۳۰
۲۶ مرداد: ساعت ۲۰:۰۷ مقارنه ماه و سیاره مشتری (جدایی زاویه‌ای 3.7 درجه)
۲۷ مرداد: ساعت ۱۱:۱۹، ماه در تربیع اول
۳۰ مرداد: مقارنه ماه و سیاره زحل که با تاریک شدن آسمان قابل رویت خواهد بود.

وضعیت سیارات
سیاره درخشان زهره با غروب آفتاب درغرب آسمان رویت می‌‌شود، درخشندگی زهره ۴- است. سیاره مشتری از غروب تا نیمه شب در جنوب آسمان می‌درخشد، درخشندگی آن ۲- است. سیاره زحل نیز ساعتی بعد از مشتری در نیمه حنوبی آسمان ظاهر می‌شود، درخشش زحل ۰.۳ است. مریخ از اوایل شب تا ساعتی پیش از طلوع آفتاب در جنوب آسمان دیده می‌شود. درخشندگی مریخ ۲.۸- است.

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظرات بینندگان
سارا
1397/5/3 10:28:13
ممنون از اطلاعات و مطالبی که میذارید. یک سوال داشتم اینکه آیا امکانش هست که بتونیم تصویر آسمان رو در شب تولدمون در سالهای قبل مشاهده کنیم؟ .همچین چیزی امکانش هست؟
نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

حذف کردن ابر و مه از تصاویر ماهواره‌ای به سادگی چند کلیک

شرکت کیوبورکس (CubeWerx) نرم‌افزار ClearSkies را رونمایی کرد. این نرم‌افزار ابزاری برای بالا بردن قدرت تفکیک مکانی در عکس‌برداری‌های هوایی و ماهواره‌ای است. نرم‌افزار ClearSkies اثر مه و ابرهای با غلظت کم تا متوسط را از تصاویر سنجشی باقدرت تفکیک مکانی بالا حذف می‌کند. شرکت‌ها زمان و هزینه زیادی را صرف تصویربرداری ماهواره‌ای می‌کنند. که در اغلب موارد، این تصاویر ایده آل نیستند زیرا نمی‌توان همیشه صاف بودن آسمان را هنگام جمع‌آوری داده‌ها را تضمین کرد. ابزارهایی که تاکنون این کار را انجام می‌دادند نرم‌افزارهای گران‌قیمت پردازش تصویر بودند که به‌صورت دسکتاپی مورداستفاده قرار می‌گرفتند و کاربر برای اینکه بتواند نتایج مناسب از این نرم‌افزارها بگیرد باید مهارت زیادی در علم نرم‌افزاری داشته باشد اما این نرم‌افزار آنلاین خودکار، به هر فردی با هراندازه دانش نرم‌افزاری این امکان را می‌دهد که بتواند داده‌های جمع‌آوری‌شده را پردازش کند. کاربر فقط کافی است داده‌ها را آپلود کند و سپس روی گزینه de-haze کلیک کند و نتایج را دانلود کند. این سرویس رایگان است و کاربر زمانی که آخرین تصویر پردازش‌شده را دانلود می‌کند باید پرداخت را انجام دهد.