1397/05/02

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد

آسمان شب‌های مرداد 97 پراز رویدادهای رصدی است. طولانی‌ترین خسوف قرن، بارش شهابی برساوشی و رسیدن مریخ به مقابله از جمله این رخدادها است.
سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد

مریم فخیمی: آسمان شب‌های مرداد 97 پر از رویدادهای رصدی است. طولانی‌ترین خسوف قرن، بارش شهابی برساوشی و رسیدن مریخ به مقابله از جمله این رخدادها است.

حکایت صورت فلکی قوس
در نخستین شب‌های مرداد درارتفاع کمی از نیمه جنوبی آسمان، می‌توانید صورت فلکی قوس را مشاهده کنید. قوس در نزدیکی صورت فلکی عقرب واقع است. 
یونانی‌ها به آن عنوان کماندار داده بودند، موجودی نیمی انسان، نیمی بز که بالاتنه انسان و پایین تنه اسب معرفی شده است.صورت فلکی کماندار یا قوس در یکی از مکان‌های جالب آسمان جای گرفته: مرکز کهکشان راه شیری. این صورت فلکی به راحتی قابل مشاهده است، چرا که درخشان‌ترین ستارگان تصویری شبیه قوری بر پهنه آسمان ایجاد کرده‌اند. 

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد
اگر می‌خواهید این قهرمان آسمانی را ببینید، ابتدا باید یک مکان تاریک پیدا کنید. این شبها اگر به جایی واقعا تاریک بروید، بخشی پرنور از کهکشان راه‌شیری را خواهید دید که در سراسر آسمان کشیده شده است. این نوار پرنور درحقیقت از ستارگان بسیاری تشکیل شده و محل تقریبی مرکز راه‌شیری درون مرزهای صورت فلکی قوس قراردارد.
مثلث تابستانی راهنمای دیگری برای یافتن قوس است. اگر با ستارگان مثلثی تابستانی آشنا هستید، یک خط فرضی از ستاره دنب و ستاره نسر الطائر شما را به صورت فلکی قوس می‌رساند.

پدیده‌های رصدی مرداد
این رویدادها با چشم غیرمسلح قابل رویت است.
۳ مرداد: با تاریک شدن آسمان مقارنه ماه و سیاره زحل را ببینید.
۵ مرداد: ساعت ۹:۴۵- مریخ در مقابله، در این شب مریخ بیشترین درخشندگی خواهد داشت.
۶ مرداد: ساعت ۰۰:۵۰ – ماه بدر
۵ و ۶ مرداد: ماه گرفتگی کلی به مدت ۱۰۳ دقیقه رخ خواهد داد. آغاز گرفت: ساعت ۲۱:۴۵ جمعه ۵ مرداد، گرفت کامل: ساعت ۰۰:۵۲ بامداد شنبه ۶ مرداد، پایان گرفت: ساعت ۳:۵۸ بامداد شنبه ۶ مرداد. تمام مراحل گرفت در ایران قابل مشاهده است.

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی مرداد

۶ مرداد: اوج بارش شهابی دلتا دلوی
۱۳ مرداد: ساعت ۲۱:۴۸ ماه در تربیع دوم
۱۵ مرداد: مقارنه ماه و ستاره سرخ الدبران یا چشم گاو که بعد از نیمه شب بهترین شرایط رصدی را دارد.
۲۲ مرداد: بارش شهابی برساووشی از ساعت ۰۰:۳۰بامداد تا ۱۲:۳۰
۲۶ مرداد: ساعت ۲۰:۰۷ مقارنه ماه و سیاره مشتری (جدایی زاویه‌ای 3.7 درجه)
۲۷ مرداد: ساعت ۱۱:۱۹، ماه در تربیع اول
۳۰ مرداد: مقارنه ماه و سیاره زحل که با تاریک شدن آسمان قابل رویت خواهد بود.

وضعیت سیارات
سیاره درخشان زهره با غروب آفتاب درغرب آسمان رویت می‌‌شود، درخشندگی زهره ۴- است. سیاره مشتری از غروب تا نیمه شب در جنوب آسمان می‌درخشد، درخشندگی آن ۲- است. سیاره زحل نیز ساعتی بعد از مشتری در نیمه حنوبی آسمان ظاهر می‌شود، درخشش زحل ۰.۳ است. مریخ از اوایل شب تا ساعتی پیش از طلوع آفتاب در جنوب آسمان دیده می‌شود. درخشندگی مریخ ۲.۸- است.

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظرات بینندگان
سارا
1397/5/3 10:28:13
ممنون از اطلاعات و مطالبی که میذارید. یک سوال داشتم اینکه آیا امکانش هست که بتونیم تصویر آسمان رو در شب تولدمون در سالهای قبل مشاهده کنیم؟ .همچین چیزی امکانش هست؟
نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.