1397/05/06

آغاز عصر روبات‌های فضانورد

سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) در نظر دارد، دو روبات انسان‌نما به دو ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کند. این روبات‌ها فدور (FEDOR) نامیده می‌شوند و از توانایی‌های قابل‌توجهی از قبیل توانایی شلیک اسلحه و رانندگی ماشین برخوردار هستند. بر اساس گزارش‌های منتشرشده در این رابطه، آژانس فضایی روسیه در نظر...
 آغاز عصر روبات‌های فضانورد

 سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) در نظر دارد، دو روبات انسان‌نما به دو ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کند. این روبات‌ها  فدور (FEDOR) نامیده می‌شوند و از توانایی‌های قابل‌توجهی از قبیل توانایی شلیک اسلحه و رانندگی ماشین برخوردار هستند.
بر اساس گزارش‌های منتشرشده در این رابطه، آژانس فضایی روسیه در نظر دارد این روبات‌ها را در ماه اوت طی برنامه ویژه‌ای با عنوان طرح نور سبز با فضاپیماهای بدون سرنشین سایوز (Soyuz) به مأموریت اعزام کند.
روبات‌های پیشینی که به فضا فرستاده شدند به‌عنوان فضاپیمای ترابری مورداستفاده قرار می‌گرفتند اما بر اساس گزارش‌ها دو روبات فدور که آزمایش‌های نهایی آن‌ها انجام‌شده است، قرار است به‌عنوان خدمه ایستگاه بین‌المللی فعالیت کنند.

تمرین برای شلیک اسلحه
سال گذشته دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) اعلام کرده بود که روبات‌های فدور آموزش‌های لازم را برای شلیک اسلحه با هر دودست خود پشت سر گذاشته و این مهارت‌ها را فراگرفته‌اند. وی در ادامه توضیحات خود افزود که این توانایی جدید می‌تواند در بهبود مهارت حرکت و تصمیم‌گیری ربات کمک کند. راگوزین عکس‌ها و یک ویدیو کوتاه این روبات‌ها را در فیس‌بوک (Facebook) و توییتر (Twitter) منتشر کرد که در آن مشخص می‌شد روبات‌های فوق‌الذکر بامهارت و دقت زیادی به اهداف موردنظر خود شلیک می‌کنند.
در پی اعلام این خبر، موجی از ابهام و وحشت در رابطه با ماشین‌های قاتل و کشنده در بین مخاطبان ایجادشده بود که راگوزین نسبت به این مسئله واکنش نشان داده و به مردم اطمینان داد روسیه تنها به ساخت هوش مصنوعی می‌اندیشد و به‌هیچ‌عنوان قصد ساخت و طراحی روبات‌های قاتل و مرگبار را ندارد. وی در یک توئیت که طی ماه آوریل منتشر شد اعلام کرد: «تمرین شلیک کردن در حقیقت یک روش برای آموزش اولویت‌ها به هوش مصنوعی و روبات‌ها است تا بتوانند به نحو بهتری تصمیم‌گیری کنند. ما اطمینان داریم هوش مصنوعی یک ترمیناتور و قاتل ویرانگر نخواهد شد.»

سایر مهارت‌ها
این روبات‌های فضانورد در کنار مهارت‌های مربوط به تیراندازی، دوره‌های آموزشی و تمرین‌هایی برای بلند کردن اجسام سنگین، پردازش عملیات حفاری با مته، تمرین فشار، نصب لامپ، راه رفتن مستقیم، فروکردن کلید در قفل و باز کردن در و همچنین رانندگی را پشت سر گذاشته‌اند. این روبات‌ها در ابتدا به‌عنوان روبات‌های امداد و نجات طراحی‌شده بودند اما مهندسین طراح آن پیشنهاد استفاده نظامی از آن‌ها را ارائه کردند.

پیشینه روبات‌ها در فضا
سازمان‌های فضایی مختلف سراسر جهان ازجمله سازمان فضایی ناسا طی سال‌های گذشته روی طراحی روبات‌هایی باقابلیت انجام مأموریت‌های فضایی کارکرده‌اند. در سال ۲۰۱۵ سازمان فضایی ایالات‌متحده آمریکا، یک روبات انسان‌نما با نام روبونات۲ Robonaut 2) به مأموریت فضایی در ایستگاه بین‌المللی فضایی اعزام کرد. این روبات را می‌توان نخستین نمونه روبات انسان‌نمای ماهر و چالاک که به فضا رفت، محسوب کرد.
در ماه ژوئن و طی پانزدهمین مأموریت اسپیس ایکس (SpaceX) به ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS)، یک روبات مجهز به هوش مصنوعی با نام سایمون (CIMON) را به مأموریت فرستاد. فضانوردان ایستگاه فضایی توانستند تعامل خوبی با این روبات برقرار کرده و از وی در مأموریت‌های مختلفی استفاده کنند. به‌این‌ترتیب مشخص شد چگونه هوش مصنوعی می‌تواند در مأموریت‌های ایستگاه بین‌المللی فضایی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
فضانوردان ایستگاه بین‌المللی فضایی به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه روبات‌های هوشمند می‌توانند فشار کار آن‌ها را کاهش داده و کار فضانوردان را ساده کنند. ارزیابی می‌شود که استفاده از روبات‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌تواند پیامدهای مهمی برای مأموریت‌های طولانی‌مدت فضایی داشته باشد. سازمان فضایی ناسا مدت‌هاست که مشارکت بالقوه روبات‌ها در مأموریت‌های فضایی را به رسمیت می‌شناسد.
ساشا کونگیو الیس (Sasha Congiu Ellis)، از مرکز تحقیقات لانگلی ناسا، در این رابطه اعلام کرد: «در حال حاضر سازمان فضایی ناسا به‌طورجدی روی روبات‌ها برای انجام مأموریت‌های فضایی طولانی و دور از زمین حساب می‌کند. روبات‌ها همچنین پیشگامان خوبی برای انجام مأموریت‌های علمی پیش از اکتشاف انسان به شمار می‌روند.»

منبع: سیناپرس

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

آموزش ربات ها پيش از ماموريت فضايي

1394/09/10
آژانس فضایی ناسا برای انجام تحقیقات پیشرفته و توسعه فضانوردان رباتیک، دو ربات R5 را به موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و دانشگاه نورث‌وسترن فرستاده است که می‌توانند طلایه‌داران ماموریت‌های سرنشین‌دار...

روسیه ربات انسان‌نما به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد

1397/05/06
خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)، فضای این ایستگاه را برای خدمه جدید که یک آدم آهنی است، آماده می‌کنند. آژانس فضایی فدرال روسیه (Roscosmos) به صورت مقدماتی قصد دارد از ماه اوت ۲۰۱۹ ربات‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.