1397/05/02

سنگین‌ترین محموله فالکون ۹ به فضا رفت

بامداد روز یکشنبه ۳۱ام تیرماه، شرکت اسپیس ایکس در جریان ۱۳امین پرتاب خود طی سال ۲۰۱۸ ، به وسیله ماهواره‌بر فالکون 9، ماهواره مخابراتی تلستار 19V را به فضا فرستاد. پرتاب این ماهواره که متعلق به شرکت کانادایی تلست (Telesat) می‌باشد، از پایگاه پرتاب کیپ کاناورال انجام شد و اسپیس ایکس با موفقیت مرحله اول...
سنگین‌ترین محموله فالکون ۹ به فضا رفت

بامداد روز یکشنبه ۳۱ام تیرماه، شرکت اسپیس ایکس در جریان ۱۳امین پرتاب خود طی سال ۲۰۱۸، به وسیله ماهواره‌بر فالکون ۹، ماهواره مخابراتی تلستار 19V ، (Telstar 19V) را به فضا فرستاد. پرتاب این ماهواره که متعلق به شرکت کانادایی تلست (Telesat) می‌باشد، از پایگاه پرتاب کیپ کاناورال انجام شد و اسپیس ایکس با موفقیت مرحله اول فالکون ۹ (Falcon-9) را بازیابی کرد. این پرتاب در مجموع 57امین پرتاب فالکون ۹ و ۵۵امین پرتاب موفق آن به حساب می‌آید.

ماهواره تلستار 19V یک ماهواره مخابراتی قدرتمند و پربازده (HTS) محسوب می‌گردد و با قرارگیری در مدار GEO، خدمات مخابراتی خود را در اختیار نواحی آمریکای جنوبی، حوزه کارائیب، شمال شرق کانادا و شمال اقیانوس اطلس قرار خواهد داد. این ماهواره توسط شرکت ماهواره‌ساز SSL که یک شرکت آمریکایی و زیرمجموعه شرکت ماکسار (Maxar Technologies) می‌باشد به تولید رسیده است. ماهواره تلستار19V بر اساس باس ماهواره‌ای SSL-1300 طراحی شده و پیش‌بینی می‌شود که حداقل ۱۵ سال طول عمر داشته باشد. ماهواره ۷ تنی تلستار 19V سنگین‌ترین محموله‌ای محسوب می‌گردد که تاکنون توسط فالکون ۹ به مدار GEO حمل شده است.

منبع: nasaspaceflight

ماهواره‌بر و پرتاب | مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

آزمایش راکت فالکون 9 توسط اسپیس ایکس

1394/09/30
کمپانی اسپیس ایکس پس از ۶ ماه وقفه در پرتاب موشک‌های فالکون ۹ خود، بامداد روز دوشنبه یک راکت دیگر را راهی فضا خواهد کرد. برخلاف دفعات گذشته که موشک پس از ماموریت به سمت یک جایگاه درون دریا...

پربازدیدکننده ترین خبر

آیا آمریکا می تواند فضا را به صحنه جنگ تبدیل کند؟

چند روز پیش جیمز ماتیس (James Mattis)، وزیر دفاع آمریکا، از ایده تشکیل نیروی فضایی نظامی، با این استدلال که واشنگتن باید فضا به عنوان صحنه جدیدی جنگ در نظر بگیرد پشتیبانی کرد. رئیس پنتاگون ضمن مصاحبه با روزنامه‌نگاران گفت: «قطعا ما باید فضا را به عنوان میدان جدید عملیات نظامی در نظر بگیریم.» او اضافه کرد: «ما با توجه به ابراز نگرانی رئيس جمهور، از دارایی‌هایمان در فضا به طور کامل حفاظت می کنیم.» جالب آن که ماتیس و فرماندهی نیروی هوایی در ابتدا با این طرح مخالف بودند. در ماه ژوئن، ترامپ به پنتاگون دستور داد بخش جدیدی در ارتش این کشور تحت عنوان نیروهای فضایی با امکانات کامل و مستقل از دیگر زیرمجموعه‌های وزارت دفاع آمریکا ایجاد کند. رئيس جمهور آمريکا مکرر ايده شکل دادن اين نيروها را ابراز کرده است. وی در ماه مارس و ضمن بازدید از پایگاه هوایی میرامار کالیفرنیا (Miramar airbase)، در جمع تفنگداران دریایی نیز گفته بود: «استراتژی جدید ملی در آمریکا بالا بردن توان این کشور در عملیات نظامی در زمین، هوا و دریا است.»