1397/05/02

سنگین‌ترین محموله فالکون ۹ به فضا رفت

بامداد روز یکشنبه ۳۱ام تیرماه، شرکت اسپیس ایکس در جریان ۱۳امین پرتاب خود طی سال ۲۰۱۸ ، به وسیله ماهواره‌بر فالکون 9، ماهواره مخابراتی تلستار 19V را به فضا فرستاد. پرتاب این ماهواره که متعلق به شرکت کانادایی تلست (Telesat) می‌باشد، از پایگاه پرتاب کیپ کاناورال انجام شد و اسپیس ایکس با موفقیت مرحله اول...
سنگین‌ترین محموله فالکون ۹ به فضا رفت

بامداد روز یکشنبه ۳۱ام تیرماه، شرکت اسپیس ایکس در جریان ۱۳امین پرتاب خود طی سال ۲۰۱۸، به وسیله ماهواره‌بر فالکون ۹، ماهواره مخابراتی تلستار 19V ، (Telstar 19V) را به فضا فرستاد. پرتاب این ماهواره که متعلق به شرکت کانادایی تلست (Telesat) می‌باشد، از پایگاه پرتاب کیپ کاناورال انجام شد و اسپیس ایکس با موفقیت مرحله اول فالکون ۹ (Falcon-9) را بازیابی کرد. این پرتاب در مجموع 57امین پرتاب فالکون ۹ و ۵۵امین پرتاب موفق آن به حساب می‌آید.

ماهواره تلستار 19V یک ماهواره مخابراتی قدرتمند و پربازده (HTS) محسوب می‌گردد و با قرارگیری در مدار GEO، خدمات مخابراتی خود را در اختیار نواحی آمریکای جنوبی، حوزه کارائیب، شمال شرق کانادا و شمال اقیانوس اطلس قرار خواهد داد. این ماهواره توسط شرکت ماهواره‌ساز SSL که یک شرکت آمریکایی و زیرمجموعه شرکت ماکسار (Maxar Technologies) می‌باشد به تولید رسیده است. ماهواره تلستار19V بر اساس باس ماهواره‌ای SSL-1300 طراحی شده و پیش‌بینی می‌شود که حداقل ۱۵ سال طول عمر داشته باشد. ماهواره ۷ تنی تلستار 19V سنگین‌ترین محموله‌ای محسوب می‌گردد که تاکنون توسط فالکون ۹ به مدار GEO حمل شده است.

منبع: nasaspaceflight

ماهواره‌بر و پرتاب | مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

آزمایش راکت فالکون 9 توسط اسپیس ایکس

1394/09/30
کمپانی اسپیس ایکس پس از ۶ ماه وقفه در پرتاب موشک‌های فالکون ۹ خود، بامداد روز دوشنبه یک راکت دیگر را راهی فضا خواهد کرد. برخلاف دفعات گذشته که موشک پس از ماموریت به سمت یک جایگاه درون دریا...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره‌ها در جستجوی زمین‌های مناسب برای کاشت برنج

مرکز کاربردهای فضایی شمال شرق (North Eastern Space Applications Centre به‌اختصار NESAC) در هند به درخواست اداره کشاورزی دولت ایالت مگالایا (Meghalaya) به یاری تعیین زمین‌های مناسب برای کاشت برنج با استفاده از فناوری فضایی آمده است. در این طرح فناوری‌های ماهواره‌ای از سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس (GIS) به کار گرفته می‌شوند. به گفته مسئولان این طرح، استفاده از فناوری فضایی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از سعی و خطا برای تعیین زمین‌های مناسب می‌شود. همچنین با داده‌های ماهواره‌ای می‌توان مناطق بسیار بزرگی را بررسی کرد که انجام زمینی چنین کاری بسیار دشوار است. البته ماهواره‌ها نمی‌توانند تحولات اجتماعی و جمعیتی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید منابع اطلاعات مختلفی برای به دست آوردن چشم‌اندازی جامع از مناطقی که هم از نظر اجتماعی و هم بوم‌شناسی برای پرورش برنج بورو مناسب باشند ترکیب شوند.