1397/05/01

انتخاب مدیرعامل یک موسسه دانش‌بنیان فضایی به عنوان مدیر نمونه

در همایش تجلیل از یکصد مدیر شایسته ملی که با حضور صاحب‌نظران و مدیران دستگاه‌های مختلف اداری، اجرایی، مراکز صنعتی، تولیدی و اقتصادی در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با رای هیئت داوران و کمیته ارزیابی عملکرد مدیران، مهندس سید یاسر محسنی زنوزی، مدیرعامل موسسه سنجش از دور بصیر به عنوان مدیر شایسته...
انتخاب مدیرعامل یک موسسه دانش‌بنیان فضایی به عنوان مدیر نمونه

در همایش تجلیل از یکصد مدیر شایسته ملی که با حضور صاحب‌نظران و مدیران دستگاه‌های مختلف اداری، اجرایی، مراکز صنعتی، تولیدی و اقتصادی در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با رای هیئت داوران و کمیته ارزیابی عملکرد مدیران، مهندس سید یاسر محسنی زنوزی، مدیرعامل موسسه سنجش از دور بصیر به عنوان مدیر شایسته ملی در سال ۱۳۹۷ انتخاب شد.

از دیگر دستاوردهای موسسه سنجش از دور بصیر در این همایش می­توان به دریافت نشان مدیر شایسته ملی، عضویت در بنیاد چهره ­های ماندگار، دریافت کارت کارآفرینی، دریافت تندیس زرین مدیر شایسته ملی، دریافت اعتبارنامه زرین مدیر شایسته ملی از مرکز پژوهش و آموزش مدیریت ایران و دریافت لوح برند شایسته ایرانی اشاره کرد.

گفتنی است کنگره تجلیل از نخبگان مدیریت ایران، پس از انجام ممیزی و احراز صلاحیت، بیست تیرماه جاری در مرکز همایش‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در کنگره تجلیل از یکصد مدیر شایسته که با حضور مسئولان عالی‌­رتبه کشوری، مدیران گروه متخصصین ایران، بنیاد چهره­‌های ماندگار ایران و نیز تعدادی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، کارآفرینی، توسعه، ابتکار و خلاقیت و نیز سابقه عملکرد، از شاخص­‌های انتخاب مدیر شایسته بود. در این مراسم، گروه متخصصین ایران، مدال مدیر شایسته را به همراه گواهینامه مدیر شایسته به رسم یادبود به منتخبان اعطاء کرد.

انتخاب مدیرعامل یک موسسه دانش‌بنیان فضایی به عنوان مدیر نمونه

گفتنی است موسسه سنجش از دور بصیر در سال ۱۳۷۸ با احداث اولین ایستگاه گیرنده تصاویر ماهواره‌ای در کشور تاسیس شد. هدف از راه­‌اندازی این موسسه، توسعه علوم نوین، انتقال دانش فنی و مشاوره علمی در حوزه‌هایی نظیر سنجش از دور، سیستم‌های اطلاعات مکانی، محیط‌ زیست و ژئوفیزیک (زلزله­ شناسی و مهندسی زلزله، هواشناسی و اکتشاف منابع زیرزمینی) در کشور بود. این موسسه در طول دو دهه فعالیت خود تلاش می­‌کند با به کارگیری مجموعه‌ای از متخصصان جوان و باانگیزه جهت پژوهش، انتقال تکنولوژی‌های نوین و انتقال دانش فنی در حوزه‌های فعالیت خود و نیز برگزاری دوره‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی، شریکی مطئمن و خبره برای صاحبان صنایع و مدیران، محققان، پژوهشگران و مشتریان باشد. فعالیت این موسسه دانش­ بنیان، بیشتر در حوزه کاربردها و خدمات فضایی است و هم اکنون نیز عضو اتحادیه و انجمن نقشه ­برداران ایران است و در حوزه ماهواره و خدمات فضایی فعالیت می‌کند. آموزش و پژوهش، تهیه و فروش تصاویر، فتوگرامتری، سنجش از دور و سیستم اطلاعات مکانی، از جمله مهم­‌ترین زمینه­‌های فعالیت این شرکت دانش­ بنیان است. موسسه بصیر اولین عضو بخش خصوصی ایران در جامعه بین‌المللی فتوگرامتری و سنجش از دور است. موسسه دانش ­بنیان بصیر تاکنون سه محصول ارائه کرده است و تحت حمایت معاونت علمی ریاست­ جمهوری فعالیت می‌کند.

از آنجا که موسسه بصیر، موسسه‌­ای علمی پژوهشی و دانش­ بنیان در حوزه فضایی است، می‌توان این موفقیت را موفقیت و دستاورد همه فعالان حوزه فضایی کشور و افتخاری برای اتحادیه و صنعت فضایی کشور محسوب کرد.داخلی | اقتصاد فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.