1395/12/01

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند

آسمان شب جولانگاه ماه، سيارات، صورفلكی و اجرامی است كه برخی با چشم غير مسلح قابل رويتند. صورت فلكی جبار يا شكارچی مهمترين صورت فلكی آسمان زمستان است. در اين يادداشت با صورت فلكی جبار آشنا شده و نگاهی خواهيم داشت به مهمترين رويدادهای رصدی اسفند كه در تمام آسمان ايران قابل رويت است.
سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند

مريم فخيمی: آسمان شب جولانگاه ماه، سيارات، صورفلكی و اجرامی است كه برخی با چشم غير مسلح قابل رويتند. صورت فلكی جبار يا شكارچی مهمترين صورت فلكی آسمان زمستان است. در اين يادداشت با صورت فلكی جبار آشنا شده و نگاهی خواهيم داشت  به مهمترين رويدادهای رصدی اسفند كه در تمام آسمان ايران قابل رويت است.

فرماندهی جبار در زمستان
سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند
جبار يا اوريون (The Orion) شكارچی بزرگ آسمان شب‌های زمستان است. شكارچی، صورت فلكی زيبا و پرابهت با ستارگانی بارز است. طلوع ستارگان اين صورت فلكي نويد بخش آغاز زمستان در نيمكره شمالی زمين است.
اما چگونه اين صورت فلكي بزرگ را در آسمان پيدا كنيم؟ در شب‌های زمستانی به نيمه جنوبی آسمان كه نگاه كنيد سه ستاره هم‌نور خواهيد يافت كه روی يك خط مورب در كنار هم به صف شده‌اند. اين سه ستاره، كمربند صورت فلكی جبار هستند. دو ستاره در بالا و دو ستاره در پايين اين كمربند، تنه اصلی صورت فلكی جبار را تشكيل می‌دهند. يكی از ستارگانی كه در بالا (چپ تصوير) به رنگ سرخ است، يك ستاره غول پير و رو به مرگ است. ستاره‌ای كه درپايين (راست تصوير) و به رنگ آبی است، جوان و بسيار داغ است.
به ستارگان كمربند جبار كمی دقت كنيد، اندكی پايين‌تر از آن‌ها يك لكه مات را خواهيد يافت. اين لكه مات كه در آسمان صاف قابل رويت است سحابی جبار نام دارد. سحابی جبار محل زايش ستارگان است، مهدكودكی از ستارگان جوان و تازه متولد شده.

در آسمان شب‌هاي اسفند چه خبر؟!

آخرين ماه زمستان را در حالی آغاز می‌كنيم كه اكثر نقاط كشور ابری است. اما بد نيست رويدادهای رصدی را در تقويم‌تان يادداشت كنيد و هر از گاهي به گنبد قيرگون بالای سر نگاه كنيد. اين پديده‌ها در تمام نقاط كشور با چشم غير مسلح قابل رويتند.

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند
1 اسفند: حدود ساعت 4 بامداد، به جنوب‌شرق آسمان كه نگاه كنيد، ماه را در بالای ستاره سرخ رنگ قلب العقرب (Antares) خواهيد يافت.

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند
3 اسفند:  ساعت 3:50 بامداد، مقارنه زيبای مقارنه ماه و زحل (Saturn) را در جنوب شرق آسمان خواهيد ديد.

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند
10 اسفند: ساعت 19:15 عصر، هلال باريك ماه و سياره زهره (Venus) را در غرب آسمان خواهد ديد.

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند
11 اسفند: ساعت 19:20 عصر، اجتماع هلال باريك ماه، سياره سرخ رنگ مريخ (Mars) و سياره درخشان زهره (Venus) را در غرب آسمان خواهيد ديد.

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند

14 اسفند: ساعت 19:25 عصر، به جنوب‌شرق آسمان كه بنگريد ماه و خوشه پروين (The Pleiades, M45) را در نزديكی هم خواهيد يافت.

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند

15 اسفند: ساعت 15:04 ماه در تربيع اول است.

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند
22 اسفند: ساعت 18:25 ماه بدر 

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند
24 اسفند: ساعت 21:30 شب، اجتماع ماه، سياره مشتری(Jupiter) و ستاره سفيد سِماك اعزل (Spica) را در شرق و جنوب‌شرق  آسمان خواهيد ديد. در اين زمان، ماه و مشتری در حال مقارنه و بسيار نزديك به هم خواهند بود.

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند

30 اسفند: ساعت 19:30 عصر ماه در تربيع دوم خواهد بود.

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی اسفند
30 اسفند: ساعت 1:40 بامداد، ماه و سياره زحل (Saturn) را در جنوب‌شرق آسمان خواهيد يافت.

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

ساخت ساعت آفتابی مدل سیاره ای رصدخانه دانشگاه کاشان برای سیرجان

1395/11/26
صفایی، در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، گفت:این ساعت با عرض جغرافیایی 29 درجه و 26 دقیقه و 25 ثانیه شمالی و طول جغرافیایی 55 درجه و 41 دقیقه و 25 ثانیه شرقی در محل پارک مسافر سیرجان(محدوده معروف...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»